Bali – wymarzone wakacje w Indonezji

10 lipiec 2012.

88
com_content.article
(3 razy zagłosowano, średnia ocena 4.00 na 5)
Bali – wymarzone wakacje w Indonezji4.00 out of 50 based on 3 voters.


Bali jest jedną z 17 tysięcy indonezyjskich wysp. Niesamowita kultura i rajska sceneria sprawią, że każdy, kto chociaż raz odwiedzi to wyjątkowe miejsce, będzie chciał tu powrócić.

Bali | Tanah Lot Temple, Bali
Bali | Tanah Lot Temple, Bali (by mobilestreetlife )

Geografia Bali

Bali jest niewielką wyspą o powierzchni 5600 km². Jej największe wzniesienie stanowi wulkan o nazwie Agung, który mierzy 3142 m n.p.m. Krajobraz wyspy tworzą ponadto słoneczne plaże i liczne lasy tropikalne, w których zobaczymy wiele gatunków roślin oraz zwierząt.

Wyspa otoczona jest rafami koralowymi. Plaże na południu Bali są zwykle koloru białego, natomiast te na północy mienią się znacznie ciemniejszymi odcieniami.

Balijska kultura

W przeszłości Bali znajdowała się pod silnymi wpływami pobliskiej Jawy oraz muzułmanów, Japończyków i Holendrów. Dziś, tę małą wysepkę zamieszkują blisko 3 miliony osób, z czego większość to hindusi. Barwne rytuały religijne, towarzyszące lokalnej ludności podczas wykonywania codziennych czynności, są niezapomnianym widowiskiem dla wielu turystów.

Najciekawsze atrakcje Bali

Największym miastem i zarazem stolicą Bali jest Denpasar. Znajduje się tu wiele wartych uwagi zabytków, m.in. Świątynia Wodna czy słynne z wystaw promujących miejscową sztukę Muzeum Bali.

Stolicą kulturalną Bali jest Ubud, miasteczko malowniczo otoczone polami ryżowymi. Znajduje się tu wielkie skupisko zabytków, np.: Muzeum Neka czy Muzeum Puri Lukisan.

Nusa Bua położone na półwyspie o tej samej nazwie, jest luksusową enklawą turystyczną Bali. Znajduje się tu wiele pięciogwiazdkowych hoteli, ekskluzywnych obiektów rozrywkowych oraz barów i restauracji. Wszystko otoczone jest bajecznie piękną przyrodą, złotem plaż i błękitem oceanu.

Bali | Bali zamieszkuje około 3 milionów osób, w  większości - wyznawców hinduizmu
Bali | Bali zamieszkują około 3 miliony osób, w większości wyznawcy hinduizmu (by zenubud )

Wyspa świątyń

Bali to wyspa świątyń. Największą i zarazem najpopularniejszą z nich jest Pura Besakih, położona u podnóża wulkanu Gunung Agung. Inną równie popularną świątynią jest powstała w XVI wieku Pura Tanah Lot (największa wodna świątynia na Bali).

Każdy dom, sklep, szkoła czy nawet urząd na Bali ma w pobliżu swoją małą świątynię, a w każdej z nich nieustannie składane są ofiary w postaci ryżu, kolorowych kwiatów czy wonnych kadzidełek. Mieszkańcy wyspy w ten sposób chcą zdobyć sobie przychylność Bogów.

Nurkowanie w wodach Bali

Bali jest idealnym miejscem dla miłośników nurkowania. Sprzyjająca pogoda i przepiękna przyroda każdego roku przyciągają tu rzesze miłośników podwodnych wojaży. Swoich sił można spróbować m. in. w nurkowaniu wrakowym (Tulamben). W okolicach Nusa Penida zobaczymy wiele niezwykłych gatunków ryb, zaś w Zatoce Padang Bai będziemy mieli okazję podejrzeć rekiny rafowe.

Bali | Podwodny świat Bali
Bali | Podwodny świat Bali (by Ilse Reijs and Jan-Noud Hutten )